Hakkımda

Hasan Selçuk Turan

Av. Hasan Selçuk Turan

İş hayatına avukat olarak başlamadım. 25 yıl bilişim sektöründe çalıştıktan sonra avukat olmaya karar verdim. Ama her zaman hukuku sevdim. 1986 yılında İstanbul Hukuk ve Ankara Hukuk tercihlerim arasındaydı ama Boğaziçi Bilgisayar tercih sıralamasında daha üstteydi.40 yaşında hukuk okuyup 3 senede bitirmek insanı zorluyor. Çalışırken ve aynı anda yüksek lisans da yaparken daha da bir zor.

Sadece hukuk okumak amacıyla girdiğim hukuk fakültesini bitirirken avukat olmaya karar verdim. Bimeks'te Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü'nü bıraktım. Hukuk o kadar cazip ve çekici geldi ki tüm riskleri almaya değer diye düşündüm.

Çok kişi bilgisayar ile hukuku çok farklı alanlar olarak görüyor. Aslında bilgisayar ile hukuk birbirine çok benziyor. Tarihe baktığınızda en önemli hukukçuların aynı zamanda bilim adamı olduğunu da görüyorsunuz.

İkisinin de kuralları var. İkisinin de uygulayıcısına göre sonuç harika da olabiliyor, berbat da. Ama bilgisayar daha hızlı olunan bir alan. Öyle 1 hafta 2 hafta cevap süresi filan yok.

Diğer avukatlardan farklı olduğumu düşünüyorum. Gençlik yıllarımı sırf gelir getirsin diye icra gibi can sıkıcı ve rahatsız edici işlerde harcamadım. Hukukun özüne inancımı yitirmedim.

Mühendislik eğitimi aldığım için analitik düşünce yapım gelişti. Alışılanı değil olanı görmeye çalışıyorum.

Bir uzmanlık alanıyla başlıyorum. Her geçen gün teknoloji ile hukuk daha da birbirine giriyor. Neredeyse her önemli davanın bir yerlerinde mutlaka teknolojiyi ilgilendiren bir şey var.

Hayatımın her döneminde büyük sorumluluklar aldım. Alışkınım. Hiç de gocunmadım. Zor işleri seviyorum. Şimdi de müvekkillerimin haklarını koruyorum.

Benimle İlgili Bazı Bilgiler
Eğitim Hayatı

1979-1986 Tarsus Amerikan Lisesi
1986-1992 Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
2010-2013 Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi
2011-2013 Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programı

İş Hayatı

1989-1990 Astek Bilgisayar, Yazılımcı (part-time)
1990-1992 Bimeks, Teknik Destek, Yazılımcı (part-time)
1992-1998 Renault-Mais, Yazılımcı, Analist
1998-2013 Bimeks, Bilgi İşlem Müdürü, Bilgi Teknolojileri Direktörü
2013-2014 Avukatlık Stajı (Adliye ve avukat yanında)
Mart 2015 Serbest Avukat
2013- Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programına Öğretim Görevlisi (ITL556 Bilgi ve İletilim Teknolojileri Temel Kavramlar Dersi)
Ocak 2016 Yeminli bilirkişi
Ocak 2019 İstanbul Barosu Kişisel Verilerin Korunması Komisyonu Başkanı

Yeminli Bilirkişilik Alanları

Bilişim, bilişim suçları, bilgi teknolojileri, bilgi teknolojileri yöneticiliği, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı, siber güvenlik, bilişim altyapıları, veri tabanları

Uzmanlık Alanları

Teknoloji: Yazılım dilleri, veritabanları, bilgi güvenliği, sistem güvenliği
Hukuk: Bilişim hukuku, internet hukuku, kişisel verilerin korunması, e-ticaret